Provozní doba od 23.12.2024 do 1.1.2025 ZAVŘENO. Poslední expedice balíků 20.12. Děkujeme za pochopení a přejeme Vám krásné a klidné svátky.

Aktivní složky v preparátech pro péči o chodidla diabetiků

Autor: Mgr. Justyna Kapuściok, podolog, dlouhotelá exprezidentka polské podologické společnosti, provozovatelka Diabetologické poradny, Členka polské federace vzdělávání v diabetologii, Členka týmu pro diabetologií při Krajské komoře podologů v Katovicích. Spoluautorka Programu "Zdravotní péče o chodidla" pro pedikérky, hlavní školitel ve společnosti PODOPHARM. Od 1.9. školitel ve spol.ODEL LABORATORIES, s.r.o./PROFI-PEDIKURA.cz

Pokožka na chodidlech má jinou strukturu než pokožka na jiných částech našeho těla.  Nemá mazové žlázy a současně dvojnásobný systém potních žláz. Z tohoto důvodu vyžadují chodidla jinou péči. Cukrovka je metabolické onemocnění. Vyžaduje mezi jinými speciální a systematickou péči o chodidla. Neuropatie, která se často s touto nemocí vyskytuje, způsobuje poškození nervu zásobujícího potní žlázy na chodidlech a v důsledku toho nedochází k jeho tvorbě. Důležitým úkolem je, aby byla ještě v ranním stádiu této nemoci zahájená spolupráce mezi jinými s podiatrem, specialistou pro péči o chodidla.  

Specialista - podiatr nejoptimálněji diagnostikuje a doporučí správnou péči a další postup.  Pacient musí být dobře připraven na příslušnou péči a vlastní kontrolu chodidel. Musí být zejména velmi citlivý na výskyt i těch nejmenších změn, aby bylo možné zamezit jejich rozvoji, které mohou mít neodvratné následky. Obecně se doporučuje speciální péče pomocí preparátů určených pro diabetiky, které musí být podrobeny speciálním zkouškám před uvedením na trh.

K základním preventivním doporučením patří každodenní mytí chodidel, které musí být krátké a v emulzích s ph 5,5 pro zachování přirozeně kyselé reakce hydrolipidického filmu nebo emulzích obsahujících antiseptické složky v případě výskytu mikroporanění. Při profesionálních zákrocích se pak pro lokální změkčování pokožky používají preparáty obsahující močovinu, přírodní bylinné výtažky, prebiotika. Po umytí chodidel je důležité vysušení prostoru mezi prsty a aplikování příslušného preparátu. V případě hrubé pokožky s mozoly jsou doporučené masti, které se charakterizují tužší konsistencí s obsahem 25% močoviny. Pro tenkou pokožku budou svou funkci dobře plnit krémy s lipidovým základem s řidší konzistencí. Také kůže kolem nehtů a nehtové lůžko vyžadují aplikaci preparátů bohatých zejména na přírodní oleje, které se dobře vsakují např. tamanu olej, kanolový olej. Důležité je také jejich pravidelné zkracování.  Délka nehtu by měla sahat po bříško. Člověk nemocný cukrovkou musí mít vždy ve své lékárničce příslušný antiseptický přípravek pro dezinfekci ran, sterilní gázu, obvaz a náplasti. 

Nejdůležitějším formou vzdělávání je individuální forma vzdělávání. Pouze v případě takovýchto setkání máme možnost předávat informace způsobem, který umožňuje pacientům snadné zapamatování nových pojmů a úkolů, jež mají provádět.

Nejdůležitější rolí však představuje společná spolupráce celého terapeutického týmu (lékaře, zdravotní sestry, podiatra, pacienta a jeho rodiny). Program, který je metodický veden od okamžiku diagnostikování cukrovky, účinný systém prevence pro chodidla, má příznivý vliv na kvalitu života pacientů a snižuje riziko nutnosti amputace chodidel u nemocných cukrovkou.                         

×

Splátková kalkulačka ESSOX